otrdiena, 2011. gada 25. oktobris

Tradicionālie ēdieni.Projekta vizīte Zviedrijā 2011.gada septembris

Projekta aktivitāte Zviedrijā

No 25.09.-01.10.2011. Halmstadē, Zviedrijā norisinājās  projekta aktivitāte „Tradicionālie ēdieni”. 6 valstu pārstāvji( Itālija, Čehija, Lietuva, Spānija, Kipra, Latvija) ieradās Zviedrijā, lai prezentētu savu nacionālo virtuvi. Latviju pārstāvēja Alūksnes novada vidusskolas 11.b klases skolnieki: Ainis Riepnieks un Vladislavs Jamkins, kā arī skolotāji: Dace Alksne un Aina Ezeriņa.

            Lai varētu veiksmīgi parādīt tradicionālos latviešu ēdienus, nepieciešams bija veikt aptauju, kuras rezultātā tika izlemts prezentēt tradicionālos latviešu pīrādziņus ar gaļu, ko mēs bieži vien ceļam galdā dažādos godos, kā arī ābolu pīrāgu, plātsmaizi, kaņepju sviestu ar rupjmaizi un mājās sietu ķimeņu sieru. Maijā tika iesniegtas zviedru kolēģiem receptes ar attēliem, lai varētu izveidot daudznacionālo recepšu ceļvedi. Skolēni ar mājturības skolotāju Daci Alksni septembrī praktizējās pīrāgu un pīrādziņu cepšanā, lai Zviedrijā varētu parādīt labāko sniegumu.

            Ierodoties Zviedrijā, skolēnus sagaidīja ģimenes, kurās viņi dzīvoja projekta aktivitātes laiku. Vladislavs un Ainis bija patīkami pārsteigti par zviedru labklājības līmeni. Nākošajā dienā zviedru partneru skolas Stenstorpsskolan apmeklējums – direktora uzruna, iepazīšanās ar skolēniem, skolotājiem, skolas telpām un stundu norisi. Skolā pārsteidza tas, ka skolēniem pusdienas bija par brīvu, jo tās tika segtas ar nodokļu maksu, ko maksā vecāki, un nodokļi paliek savā pilsētā, kur Halmstades municipalitāte plāno nepieciešamos izdevumus. Klases telpās bija atpūtas stūrīši, kas bija norobežoti ar stikla sienu. Te skolotājs varēja netraucēti ar skolēniem aprunāties, ja citi veica kādu uzdevumu, vai arī sadalīja klasi grupās, lai netraucētu viens otra darbu. Tāpat pārsteidza klašu noformējums, ko bija skolēni veidojuši paši, dažas idejas noteikti var izmantot arī mūsu skolā. Interesantākais bija valodu stundas, kurās zviedru bērni tika mācīti sešās valodās, ko vadījām , mēs, katras valsts pārstāvji.

            Nākošā diena – iepazīšanās ar zviedru vēsturi, brīvdabas muzeja apmeklējums, ekskursija pa Halmstadi skolēnu vadībā (skolēni bija sagatavojuši paši stāstījumus par ievērojamākajām vietām).Kā vienu no pilsētas lepnumiem jāmin bibliotēku, kurai ir īpaša arhitektūra, tā saplūst ar ainavu, kā arī daļa no ēkas atrodas virs upes, kas papildina izjūtu, kad lielie logi saplūst ar pilsētas vidi. Tā ir moderna, pielāgota gan cilvēkiem ar redzes traucējumiem, gan kustību traucējumiem, ir telpas bērniem ar zvaigžņu istabu, teātra istabu, katrs te var atrast sev tīkamu pavadīšanas laiku, gan iekārtojoties ērtos krēslos un klausoties audio grāmatas, gan lasot nepieciešamo literatūru. Seko vizīte Halmstades municipalitātē, mēra uzruna. Prieks par to, ka mērs piemin Latviju, jo viņš nesen bija apmeklējis Rīgu, tāpat mēs nododam sveicienus un dāvanas no katras valsts. Mērs uzsver, ka Halmstade ir kūrortpilsēta vasarā, daudzi ir iecienījuši velosipēdus kā pārvietošanās līdzekli.

            Nākošā  diena, visatbildīgākā, notiek ēdienu gatavošana skolas mājsaimniecības klasē. Klase liela plaša, ar vairākām plītīm, darba virsmām, kvalitatīviem virtuves piederumiem, strādāt ir ērti, vietas pietiek visiem. Gatavojam, uztraucamies, vai viss izdosies, taču bažām nav pamata, visi apbrīno skolēnu veikumu Daces vadībā, kā arī ik pa laikam „nočiepj” kādu pīrādziņu. Radoša atmosfēra, viss vārās cepās, smaržo, katra valsts ir pacentusies parādīt , ko spēj. Tā itāļi gatavo tradicionālo picu, spageti, lazanju, pīrāgu, kiprieši vīnogu lapās ietītu gaļu un saldo, lietuvieši kartupeļu pankūkas ar sieru un dažādiem mājās gatavotiem ievārījumiem, čehi arī kartupeļu pankūkas ar sēņu pildījumu, zviedri zirņu zupu un gaļas frikadeles, spāņi omleti, gaspačo ar īpašu gaļas maizi. Seko ēdienu servēšana, degustācija, tālāk skolēni prezentē savas receptes, pagatavošanas gaitu. Iespaidu ir daudz, un mēs uzzinām daudz interesantu faktu par tautu dažādām receptēm un nacionālo virtuvi. Galaprodukts ir recepšu ceļvedis ar attēliem un pagatavošanas gaitu.

            Tā kā Halmstade bija ilgu laiku Dānijas sastāvdaļa, ir jūtams Dānijas kultūras mantojums, tāpēc mēs devāmies apskatīt vienu no Dānijas ievērojamākajām pilīm- Kronborgas, kura ir slavena ar Šekspīra darbu „Hamlets”, jo tieši par pamatu šim darbam ir izmantots Dānijas galma dzīves sižets, te  arī ir notikušas „Hamleta” izrādes.

            Iespaidu ir daudz, jauna informācija, papildinātas angļu valodas prasmes, arī zviedru, iegūti jauni draugi. Ir iegūta pārliecība, ka  mēs arī esam Eiropas, kaut arī maza, taču būtiska daļa, ar savu kultūru un tradīcijām.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru